Maďarský ohař krátkosrstý

16. dubna 2008 v 13:24

Maďarský ohař krátkosrstý (Rövidszörü Magyar Vizsla, Hungarian Short-haired Pointing Dog)

Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je veselý, přátelský a dosti temperamentní pes, který je zárovn snadno vycvičitelný. Jeho výjimečná vůle a ochota držet se svým pánem kontakt během jejich společné práce, je jednou z jeho základních vlastností.

ANGLICKÝ NÁZEV:
maď.: Rövidszörü Magyar Vizsla, angl.: Hungarian Short-haired Pointing Dog - Vizsla; čes.: Maďarský ohař krátkosrstý
PŮVOD:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je plemenem vyšlechtěným v Maďarsku. Pochází od východních honičů, přivezených do Karpatské kotliny kočujícími Maďary v 9. století, a zkřížených s místními loveckými psy. Napsané popisky, obsahující jejich grafické ilustrace, které byly nalezeny se datují již do 14. století.
Podle jiných zdrojů jim podobní psi existovali ve střední Evropě již ve středověku a byli používáni především pro lov se sokolem. Maďarská aristokracie si tohoto plemene vysoce cenila a pečlivě dbala na zachování jeho čistoty. Ve 30. letech 20. století byla zkřížením s německým drátosrstým ohařem získán Maďarský krátkosrstý ohař. Specifický moderní chov začal v roce 1920, a díky němu byl v roce 1936 Maďarský krátkosrstý ohař uznán FCI jako samostatné plemeno. Maďarský krátkosrstý ohař je dnes rozšířen ve východní i západní Evropě a v USA.
POPIS:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je středně velký a elegantní pes noblesního vzhledu, s krátkou červeno hnědo zlatou srstí. Je dosti lehký, suchý a hubený, jeho kostra ztělesnuje harmonii síly a krásy.
Je to všestranný lovecký pes ušlechtilého vzhledu, který musí být schopen pracovat na poli, v lese i ve vodě. Charakteristickým je pro něho vynikající jemný čich, dobře slídí, staví a aportuje a výborně pracuje ve vodě. Zvládne jak těžko schodný terén, tak extrémní povětrnostní podmínky.
Délka těla mírně převyškuje jeho výšku v kohoutku. Hloubka hrudi je o trochu menší, než polovina jeho výšky v kohoutku. Čenich je o trochu kratší, než polovina délky jeho hlavy.

Hlavu má suchou, vznešenou a dobře proporcionální. Lebka je mírně široká i klenutá, s mírně vysloveným stopem. Nos má široký, dobře vyvinutý, s tak širokým chřípím, jak je to jen možné, zbarvení nosu je v harmonii tmavých odstítnů zbarvení srsti. Čenich je svlanatý, není špičatý, má silné čelisti, nosní most je rovný. Oči má středně velké a mírně oválné, s inteligentním a živým výrazem. Uši jsou středně vysoko posazené, poněkud obácené dozadu, jsou jemné, svěšené blízko u lící, na koncích zakulacené, tvarované do písmene "V", jejich délka tvoří asi 3/4 délky jeho hlavy. Krk má středně dlouhý, v harmonii s celkovým zjevem psa, je svalnatý a mírně klenutý. Kohoutek má dobře vyslovený a svalnatý. Záda má pevná, silná a dobře svalnatá. Bedra jsou krátká, široká, těsná, svalnatá a rovná nebo mírně klenutá. Hruď má širokou, hlubokou a dobře vyvinutou a svalnatou. Ocas má posazené poněkud nízko, u základu je silný, směrem ke konci se zužuje. Předn končetiny má při pohledu zpředu rovné a paralelní, při pohledu ze strany jsou vertikální, silně svalnaté a dobrých kostí. Ramena má dlouhá, skloněná a plochá, se silným a suchým svalstvem. Zadní končetiny má rovné a paralelní. Tlapky má oválné a dostatečně klenuté, se silnými polštářky a silnými hnědými drápky. Kůže na těle je dobře přiléhající a těsná. Chůze i pohyb jso lehké a vkusné.
a je velmi suchá, s pravoúhlým čenichem. Oči mají stejnou nebo o trochu tmavší barvu, než srst, jejich pohled je živý a pozorný. Ocas je přiměřeně silný, nízko nasazený, kupíruje se na 1/3.
Dá se dobře vycvičit, protože je poslušný a chápavý. Bývá milován celou rodinou, k dětem se chová něžně.
VÝŠKA:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) má v kohoutku 53 až 64 cm.
VÁHA:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) váží v rozmezí 22 až 30 kg.
SRST:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) má srst krátkou, hustou a hrubou, na dotek by měla být tvrdá. Na hlavě a uších je tenčí, hebší a kratší. Srst pod ocasem by měla být mírně, avšak znatelně delší. Zbarvení je v různých odstínech červeno hnědo zlaté a tmavě pšísečně zlaté. Uši mohou být o něco tmavší. Červené, nahnědlé nebo světlejší zbarvení je nežádoucí. Malé bílé záplaty na hrudi a krku, které nemají více, než 5 cm v průměru, stejně jako bílá značení na prstech, nejsou považovány za chybu. Zbarvení rtů a očních víček odpovídá barvě nosu.
CHARAKTER:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) je veselý, přátelský a dosti temperamentní pes, který je zárovn snadno vycvičitelný. Jeho výjimečná vůle a ochota držet se svým pánem kontakt během jejich společné práce, je jednou z jeho základních vlastností. Je přítulný, veselý a odolný, není ani plachý, ani agresivní, má velmi vyrovnanou povahu.
PÉČE:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) potřebuje zajistit dlouhé a pravidelné procházky. Nezbytností je velká fyzická zátěž. Jeho srst vyžaduje jen nenáročnou péči, udržujte ji však čistou.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři.
Sekce 1. - Kontinentální ohaři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
MOK
ČÍSLO STANDARDU:
57/ 13. 09. 2000 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
06. 04. 2000

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BOMBA! BOMBA! | Web | 16. dubna 2008 v 13:27 | Reagovat

ahojec!našla jsem super stránku,kde se ti zvýší návštěvnost až o 100%! stačí kliknout na web,zaregistrovat se a tvoje počítadlo se zblázní! věř mi,není to žádný podvod!

2 DaiSs DaiSs | Web | 16. dubna 2008 v 13:42 | Reagovat

Přihlaš se na mém blogu do soutěže o nej celebritu!!

3 Scottinka Scottinka | Web | 24. dubna 2008 v 20:18 | Reagovat

soutez o nej blog zacla

4 Destynis Destynis | Web | 19. května 2008 v 19:46 | Reagovat

Pro ty kdo mají pejska, u mě na blogu je soutěž o nej. blog, zvířátko a pejska tak se přidejte aspoň do jedné soutěže!

5 pejsek88 pejsek88 | Web | 1. srpna 2008 v 17:51 | Reagovat

aohj...máš moc hezký blgo...taky mám blog o psech.-..nechceš spřátelit??

6 pejsek88 pejsek88 | Web | 5. srpna 2008 v 19:45 | Reagovat

a co chceš na diplom za SB?

7 pejsek88 pejsek88 | Web | 10. srpna 2008 v 20:37 | Reagovat

u mně máš cenku za sb

8 hasulka66 hasulka66 | Web | 5. září 2008 v 20:53 | Reagovat

cusek. na mojem blogu máš diplomek na začátek nového ěkolního roku!!!!!!!! xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama