N.L.P. popis

14. dubna 2008 v 15:38 |  Norský losí pes
Norský losí pes šedý (Norsk Elghund Grä)
Elkhund je sebevědomý, energický a trochu nezávislý pes, který miluje život. Je přátelský, dům majitele však spolehlivě ochrání.

ANGLICKÝ NÁZEV:
nor.: Norsk Elghund Grä; angl. angl.: Norwegian Elkhound
PŮVOD:
Národní plemeno Norska, známé jako velice starodávné. Jak dokládají archeologické nálezy, podobní špicovití psi žili v severní Evropě, již před několika tisíci lety. Byli univerzálně použitelní k hlídání, lovu i pasení losů. Odtud vznikl jejich název, který se překládá také jako "losový pes". Používá zcela unikátní taktiku: zvěř vysleduje, zažene na výhodné místo a v útoku kolem ní kličkuje a dokola obíhá. Takto ji až do příchodu lovce drží na stejném místě. Kromě toho se Elkhound využívá k honu na velkou a silnou zvěř (rysy, vlky, medvědy), ale i na drobnou zvěř (např. retrívry). Poprvé bylo plemeno představeno na výstavě Norského loveckého spolku v roce 1877.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů. Jako druhé jméno se používá Elghound nebo Norský losí pes šedý.
Středně velký kompaktní špicovitý pes, proporcionální postavy. Hlava mezi ušima je široká, s okrouhlým čelem a s vyznačeným stopem, se středně dlouhou, postupně se zužující čenichovou partií. Oči má tmavě hnědé. Uši malé, vysoko nasazené, vztyčené, zašpičatělé a pohyblivé. Hrudník je široký a objemný. Bedra silná. Končetiny pevné, rovné a silné, s kompaktními oválnými tlapami. Ocas vysoko nasazený, zatočený do kruhu přes hřbet.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku optimálně 52 cm.
Fena má v kohoutku optimálně 49 cm.
VÁHA:
Pes váží optimálně 23 kg.
Fena váží optimálně 20 kg.
SRST:
Srst je hustá, s měkkým základem, odolná vůči chladu i vlhku, kolem krku delší, na hrudi má přepychový límec.
Zbarvení: různé odstíny šedé s černými konečky, podsrstí je světle šedé.
CHARAKTER:
Elkhound je sebevědomý, energický a trochu nezávislý pes, milující život. Je přátelský, hodí se pro život v rodině. Vyniká otužilostí, díky své husté a kvalitní srsti je před výkyvy počasí dobře ochráněn. Na rozdíl od evropských špicovitých psů má silně vyvinuté lovecké instinkty. Dům majitele spolehlivě ochrání a velice dobře si rozumí s dětmi. Velice úspěšně se umisťuje také na výstavách.
PÉČE:
Vyžaduje laskavé, ale tvrdé zacházení.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 2 - Severští lovečtí psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
NLS
ČÍSLO STANDARDU:
242 (Norsko)

Norský losí pes černý (Norsk Elghund Sort)

Oddaný a milý pes, nehodí se však pro chov v domácnostech.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Norwegian Hound, Norsk Elghund Sort
PŮVOD:
Byl vyšlechtěn v Norsku v polovině 19. století Vilhelmem Dunkerem, který křížil ta nejlepší oceněná plemena angloruských honících psů. Pan Dunker vyšlechtil psa, který sice neměl unikátní barvu, měl však vynikající vlastnosti pro stopování a lov.
POPIS:
Plemeno loveckých honících psů. Druhým názvem je Elghund. Bílá barva v srsti je od starých ruských honičů harlekýnů. Toto plemeno psů je velmi populární v celé Skandinávii, americkými a anglickými kluby však standard není přiznán. Elegantní pes, překrásného vzezření. Oči jsou tmavé, uši tenké a měkké. Hruď je hluboká.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45 až 51 cm (ideál 48 cm).
Fena má v kohoutku 40 až 46 cm (ideál 43 cm).
VÁHA:
V rozmezí 16 až 22 kg.
SRST:
Srst je krátká a přiléhavá.
Zabarvení: černé, mramorované se žlutavě hnědými a bílými odznaky. Tmavě kaštanová barva je nežádoucí, rovněž také převládání bílé či tmavohnědé barvy. Byla by to diskvalifikace pro další chov.
CHARAKTER:
Milý a oddaný pes, nehodí se však pro chov v domácnostech.
PÉČE:
Srst nepotřebuje zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 3 - Severští lovečtí psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
NLC
ČÍSLO STANDARDU:
268 / (Norsko)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama