Zlatý retrívr- popis

15. září 2008 v 18:15 |  Zlatý retrívr
Zlatý retrívr
Země původu: Velká Británie
Původní a dnešní využití : Lovecký pes využívaný původně k přinášení především vodního ptactva. K tomuto účelu se sice používá i dnes, větší uplatnění však nachazí v jiných oblastech, mimo jiné jako slepecký a záchranářský pes
VNĚJŠÍ ZNAKY
Tělo: Zlatý retrívr je proporčne vyvážený pes s masivní stavbou těla. Hřbet má rovný, silně osvalená bedra jsou krátká. Ocas je nošen horizontálně ve výši hřbetu, na konci není ohnutý. Dosahuje k hlezenním kloubům. Žebra jsou hluboká a dobře klenutá. Dlouhé lopatky jsou šikmo položené. Lokty přiléhají těsně k tělu. rovné přední končetiny jsou opatřeny silnými kostmi.Kolena jsou dobře zaúhlená, hlezna nejsou vytočená dovnitř ani ven. Zánartní jsou při pohledu zezadu rovná. Tlapky jsou kulaté, tzv. kočičí. Svalnatý a suchý krk má přiměřenou délku

Hlava: Rozměrově vyvážená hlava je dobře vymezená i umístěná na krku. Lebka je široká a hluboká. Délka hřbetu nosu se téměř shoduje z délkou lebky. Stop i týlní hrbol jsou zžetelně vyjádřené. Středně velké uši jsou nasazené téměř v rovině očí, které jsou posazeny daleko od sebe. Skus je nůžkový.

Kohoutková výška: Psi měří 56-61 cm, feny dosahují výšky 51-56 cm
Hmotnost: Dospělý jedinec tohoto plemene váží kolem 27-33 kg.

Srst: Rovná nebo zvlněná srst má hustou podsadu odpuzující vodu.
VLASTNOSTI:
Povaha: Zlatý retrívr je velmi společenský pes s vyrovnanou povahou. Projevuje se dobromyslně a snaží se vyhovět svému pánovi. Je klidný a agresivita je mu zcela cizí. Štěká velmi málo. Je značně přizpůsobivý. Vyniká inteligencí a rád pracuje pro svého pána. Citlivě vnímá tvrdá slova i náladu panující v domě. Nerad zůstává sám. Většina jedinců ráda plavea je sportovně založená.

Společenská charakteristika: Plemeno velmi dobře vychází s jinýmí psy, i se zástupci stejného pohlaví. Vztah k ostatním domácím zvířatům bývá velmi dobrý, je však na místě obeznámit s nimi psa již v raném věku. S dětmi vychází velmi dobře, vzhledem k jeho dobromyslnosti je ve však třeba spíše dohlédnout na děti, aby psa nějak netrápili. Někteří jedinci se chovají ostražitě k neznámým návštevníkům, jsou to však vyjímky. Zlatý retrívr je v první řadě lidumil, který každou návštevu, žádoucí či nežádoucí, přijme přátelsky.

SOUŽITÍ
Péče: Srst je nutno česat akartáčovat, především na místech, kde by mohla plstnatět, jako například na kalhotách. Pravidelně zastřihávejte chlupy mezi polštářky na tlapkách, drží se v nich kamínky a různé nečistoty, které pak psovi při chůzi vadí. Čas od času prohlížejte uši a případně vystříhejte příliš husté chlupy kolem zvukovodu pod chlopní ucha. Předejdete tak jeho případnému ucpání a zánětu ucha. Nejméně jednou ročně by se měla srst trimovat( ručně vyškubat), aby si podržela hezký vzhled. Psi účastnící se výstav vyžadují v tomto ohledu víc péče.
Výchova: Zlatý retrívr se učí velmi rychle a to, co se naučil, si pamatuje celý život. Nikdy jej nevychovájte tvrdou rukou, dopustili byste se násilí na jeho citlivé duši. Výcvik obměnujte a buďte důslední. Za dobré chování nazapomeňte psa odměnit.

Pohyb: Zlatý retrívr je velmi přizpůsobivý a podvolí se životnímu rytmu svého majitele. Znamená- li to však, že se s ním málo chodí na procházky a má málo možností dovádět, nemůže být štastný. Toto plemeno potřebuje více pohybu, má velkou výdrž a rádo pobývá venku. Většina zlatých retrívrů miluje plavání a aportování. Káždý z nich jde s na¨dšením na dlouhou procházku bez vodítka do přírody. V dospělosti můžete svého retrívra pravidelně nechat běhat vedle kola

Možnost využití: Plemeno je častým účastníkem téměř všech psích sportů, jako hry s míčkem, poslušnost, obediencea obratnost. Dále je v celém světe nasazován jako pracovní plemeno, mimo jiné jako policejní, slepecký a záchranářský pes. Díky svému čichu se může naučit i stopovat. Svou původní funkci, aportování vodních ptáků, ovládá stále ještě skvěle. Zaltý retrívr však v současné době v drtivé většině plní funkci psa do rodiny.
Barvy: Srst může mít jákykoliv odstín zlaté nebo krémové, nesmí mít odstín dočervena nebo mahagované barvy. Menší množství bíle barvy je přípustné, výhradně však na hrudi. Nosní houba by měla být néjlepe černá, může však pod vlivem hormonů nebo okolní teploty přechodně zesvětlat. Okraje očí j sou tmavé, oči jsou hnědé.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama